2 mei 2007 16:25:57

 

 

 

 

                      

 

 

                                                            

موسسه‌ ي خانه ‌ي آزادي (Freedom house) آمريكا در گزارش خود به مناسبت نزديك شدن به سوم ماه مه، روز جهاني آزادي مطبوعات از كاهش آزادي مطبوعات در سال ۲۰۰۶ خبر داد.

در گزارش اين موسسه ‌آمده است : جهان در سال ۲۰۰۶ با افزايش مشكلات رسانه‌يي به ويژه رسانه‌هاي اينترنتي روبه‌رو بوده است . در اين گزارش كه تحت عنوان "آزادي مطبوعات در سال ۲۰۰۷ " منتشر شده، آمده است: بيش از ۱۱۰ روزنامه‌ نگار در سال ۲۰۰۶ در سراسر جهان كشته شده‌اند كه اين سال را به يكي از خونين‌ترين سال‌ها براي عرصه‌ي مطبوعات بدل ساختند . در ادامه‌ي گزارش اين موسسه آمده است: كاهش شفافيت امور سياسي و نقض حقوق سازمان‌هاي دموكرات موجب شده كه از ۱۹۵ كشور عضو فهرست اين موسسه تنها ۷۴ كشور از آزادي مطبوعات برخوردار باشند.

اين موسسه روسيه را در ميان هفت كشوري كه بدترين عملكرد را در عرصه‌ي آزادي مطبوعات داشته‌اند، در كنار افغانستان، ونزوئلا، پاكستان، فيليپين، مصر و لبنان قرار داده است . براساس اين گزارش ۶۳ كشور فاقد آزادي مطبوعات بوده و بقيه‌ي كشورها نيز از آزادي‌هاي جزئي برخوردار هستند . موسسه‌ي خانه‌ي آزادي در گزارش خود آورده است : تايلند، سريلانكا، پاكستان و فيليپين از بين كشورهاي آسيايي به دليل وضعيت بحراني سياسي و وجود گروه‌هاي شورشي و اعمال وضعيت اضطراري با بيشترين مشكل در زمينه‌ي آزادي مطبوعات روبه‌رو بوده و نپال و اندونزي از بهبود نسبي در اين زمينه برخوردار هستند .

براساس اين گزارش هم‌چنين روسيه نيز با انتقادات شديدي در زمينه ‌ي آزادي مطبوعات به ويژه محدوديت‌هاي مربوط به شبكه‌هاي اينترنتي روبه ‌رو بوده و كشورهاي آمريكاي لاتين از جمله ونزوئلا و برزيل نيز جزو كشورهايي هستند كه شاهد كاهش آزادي مطبوعات هستند.

اما وارثين دموکراسي و آزادي

                                                                 

آمريكا حدود دوصد هزار مأمور مخفى،شمار زيادى ماهواره‏هاى جاسوسى و بانك‏هاى اطلاعاتى عظيمى را در اختيار دارد. اين كشور، هم چنين كامپيوترهاى مجهز به نرم‏افزارهاى تجزيه و تحليل دارد كه هر ساله صدهزار ره‏گيرى اطلاعاتى از انواع مختلف را مورد بررسى قرار مى‏دهند. شنود دايم ارتباطات از راه دور در سراسر جهان موبايل، فكس،ايميل و ارتباطات انفورماتيك و هم چنين دريافت و تحليل تصاوير ماهواره‏اى، در حوزه وظايف سازمان امنيت ملى‏آمريكا (NSA) است.
اين آژانس كه مقر آن در فورت ميد قرار دارد ،صد هزار نفر را در استخدام خود دارد كه اين افراد در مراكز مختلف در آمريكا وايستگاه‏هاى شنود مستقر در خارج، به كار مشغول‏اند، آژانس امنيت ملى حدود 95% ارتباطات از راه دور را در سراسر جهان تحت كنترول دارد. اين حجم عظيم‏اطلاعات به وسيله كامپيوترهاى مجهز به نرم‏افزارهاى تجزيه و تحليل، مورد بررسى دقيق قرار می‏گيرد.
 بى‏شك ارتباطات افراد بر روى شبكه اينترنت، تحت كنترول شديد قرار دارد، كاملاً محتمل است آژانس امنيت ملى ايالات متحده با توجه به محتواى ارتباطات روى شبكه، هر لحظه‏آن‏ها را كنترول كند، ميهن‏پرستى آمريكايى به گونه‏اى است كه همه شركت‏هاى ارايه دهنده خدمات اينترنتى كه اكثرشان آمريكايى هستند به آژانس امنيت ملى كشورشان اجازه‏مى‏دهند، داده‏هاى مشتريان‏شان را كنترول كند.
مدتى است كه به طور مداوم اين نجوا به گوش مى‏رسد كه شركت عظيم كامپيوترى مايكروسافت پيوند نزديكى با آژانس امنيت ملى آمريكا دارد،البته اين همكارى‏ها در چارچوب‏عمليات شنود و ره‏
گيرى انجام مى‏شود. بايد بگوييم تنها، آژانس امنيت ملى آمريكا اينترنت را تحت كنترول ندارد، بلكه تقريباً تمام سازمان‏هاى اطلاعاتى آمريكا سرويس‏هاى ره‏ گيرى وكنترول خاص خودشان را در مورد اينترنت دارا هستند، اين موضوع از CIA تا حتى سرويس اطلاعاتى نيروى دريايى آمريكا را شامل مى‏شود.
 در سپتامبر ۱۹۹۸، نمايندگان پارلمان اروپا در گزارشى شديداللحن، شنود سيستماتيك ارتباطات مخابراتى در كشورهاى اتحاديه اروپا به وسيله آمريكا را افشا كردند و رسماً ازواشنگتن توضيح خواستند، اين تقاضا تاكنون پاسخى نيافته است
. دقيقاً قبل از پارلمان اروپا، يعنى در ماه‏هاى اپريل، مه و ژوئيه همان سال، سه تن از نمايندگان مجلس ملى فرانسه به‏نام‏هاى ژرژ سار، رونه آندره و ژان دوگل در مجلس پرسش‏هايى از دولت فرانسه درباره يك سيستم شنود اطلاعاتى جهانى مطرح كردند.

نمايندگان عضو پارلمان اروپا مى‏گويند قبل ازانتشار كتابى به وسيله يك محقق نيوزيلندى، از وجود چنين سيستمى باخبر نبوده‏اند. اين كتاب كه قدرت مخفى (Secret Power) نام دارد در سال ۱۹۹۶ به وسيله
نيگى هاگرمنتشر شده است. در اين كتاب، هاگر به طور جزيى از همكارى مخفى بين آمريكايى‏ها و انگليسى‏ها در چارچوب پيمان يوكوزا پرده بر مى‏دارد. ديگر اعضاى اين پيمان را كانادا،استراليا و نيوزيلند تشكيل مى‏دهند. مطبوعات از اين ماجرا باخبر مى‏شوند.

هفته‏نامه كوريه انترناسيونال و به دنبال آن هفته نامه نوول ابسرواتور روى جلد شان را به دوسيه ‏هاى‏شنودهاى جهانى آمريكا اختصاص مى‏دهند. رسانه‏هاى صوتى و تصويرى فرانسه، فيلمى ويديويى، از ايستگاه دريافت اطلاعات منويث هيل در انگلستان پخش مى‏كنند. به سرعت‏ترس در فرانسه حاكم مى‏شود. ديگر هيچ تماس تلفونى، فكس يا ايميلى بدون فكر كردن به آژانس امنيت ملى آمريكا برقرار نمى‏شود.

همگان از خودشان مى‏پرسند: آيا من يكى ازكلمات كليدى را كه روزنامه‏ها نوشتند، در مكالمه‏ام بر زبان آوردم؟ كاربر اينترنت يا مدير تجارى فلان آژانس تبليغاتى پرسش‏هايى را از خود می‏پرسيدند.

 شبكه اشيلون براى سرويس‏هاى اطلاعاتى و ضدجاسوسى فرانسه كاملاً شناخته شده است.

حتى سرويس‏هاى ويژه فرانسوى در چارچوب قراردادهاى همكارى اطلاعاتى بين‏سرويس‏هاى غربى، از خدمات شبكه اشلون نيز بهره‏مند شده‏اند.
پرسش اين جاست كه علت وجودى سيستم اشلون چيست و چرا به يكباره وجود اين سيستم تا اين اندازه اهميت يافت؟ برخلاف تصور، پاسخ اين پرسش چندان مشكل نيست.
ايالات متحده با ايجاد اين سيستم، در پى حفظ رهبرى و برترى جهانى‏اش در تمام زمينه‏ها است. فرانسه نيز با سيستم اشيلون خود، مى‏خواهد استقلال و حاكميت‏اش را حفظ كند، در مقام مقايسه بايد اضافه كرد كه ايالات متحده، ميلياردها دالر در عرصه تكنولوژى فضايى هزينه مى ‏كند و فرانسه نيز در مقابل از دانش فنى عالى و شناخته شده‏اى، در زمينه پرتاب‏موشك به فضا بهره مى‏برد و بالاخره اين كه هر دو كشور مى‏خواهند هواپيماهاى جنگى و غيرجنگى‏شان را به تمام جهان بفروشند. پس هر دو به سيستم اشلون نياز دارند.
هفته‏نامه فرانسوى نوول ابسرواتور موفق شده است مصاحبه‏اى با ويليام اودم، رئيس سابق آژانس امنيت ملى آمريكا در زمان رياست جمهورى رونالد ريگن، داشته باشد. اودم در اين‏ گفتگو در پاسخ به اتهام‏هايى كه فرانسويان عليه آمريكايی‏ها درباره شنود متحدان ‏شان مطرح مى‏كنند، با وقاحت و لحنى تحقيرآميز مى‏گويد: بى‏شك چنين عملياتى وجود دارد. اماخوب كه چه؟ رسوايى ماجرا كجاست؟ همه دنيا سعى مى‏كنند جاسوسى كنند و شما فرانسوى‏ها بيش تراز همه. اما شما خودتان را در گوشه‏اى پنهان كرده‏ايد.

ما قراردادهايى باانگلستان و كشورهاى مشترك‏المنافع و هم چنين، ابزار و امكانات قابل توجهى داريم.

شما بايد سال‏ها تلاش كنيد و ميلياردها دالر هزينه كنيد تا به سطح ما برسيد.
محدوديت‏هاى سرويسهاي امنيت ملى آمريكا
آژانس‏هاى اطلاعاتى آمريكا با وجود در اختيار داشتن ابزار فنى، مالى و انسانى فوق‏العاده، باز هم نمى‏توانند همه چيز را ببينند و بشنود. هم چنين فراوانى بيش از حد اطلاعات،مانع بررسى دقيق آن‏ها مى‏شود، شمار اطلاعات خيلى مهمى كه از ديد و شنود ماشين جاسوسى عظيم آمريكا پنهان مى‏ماند نيز كم نيست، تا جايى كه مردان اطلاعاتى آمريكا از اطلاعات گول زننده صحبت مى‏كنند.
آژانس امنيت ملى آمريكا نتوانسته است حوادث و وقايع مهمى مثل سوءقصدهاى پياپى عليه سفارت‏خانه‏هاى آمريكا در آفريقا، عمليات آزمايش هسته‏اى هند و فير موشك‏بالستيك كورياي شمالى بر فراز جاپان را ره‏گيرى كند، و البته دلايل آن نيز چنين است:
 

هند تمام كيبل‏هاى ارتباطى حساس را زير زمين دفن كرده بود، كورياي شمالى كارخانه‏هاى نظامى‏اش رازير زمين ساخته، و در آفريقا كامپيوترهاى متصل به اينترنت هنوز خيلى كمتر از تلفون است.
در فورت ميد، آن‏ها با همه قدرت‏شان و به ويژه با وجود در اختيار داشتن قوى‏ترين و كارآمدترين كامپيوترها، باز هم از رقابت‏با انسان در يك زمينه بسيار مشكل كه بخشى از وجود آدمى است، ناتوان‏اند.

آن‏ها متوجه مى‏شوند كه ابزارهاى انسانى نيز با تمام كارايى و اهميت‏شان بالاخره ظرفيت‏محدودى دارند. مهم‏ترين خطرى كه كارآيى آژانس امنيت ملى را تهديد مى‏كند، گرفتار شدن در دام كليشه‏ها و سكون است.

در فورت ميد، سالانه هزاران تن كاغذ خمير مى‏شود.  واين همه ماجرا نيست: پيشرفت و فراگيرى ابزارهاى رمزگذارى در سراسر جهان، به شكل قابل توجهى، مانع مطالعه اطلاعات جمع‏آورى شده از سوى آژانس امنيت ملى شده است. مثل تمام سرويس‏هاى اطلاعاتى جهان، اين آژانس نيز حجم زيادى از پيام‏هاى رمزگشايى نشده را حفظ می ‏كند، به اميد اين كه روزى بتواند اين پيام‏ها را رمزگشايى كند يا اين كه روزى‏دستگاهى پيش‏رفته ‏تر براى اين اقدام ساخته شود، اما وقتى اين روز فرا رسيد و آن پيام‏ها هم رمزگشايى شد، آيا در جوامع جهانى شده امروز كه سرعت حرف اول است، چنين‏اطلاعاتى ديگر بى‏فايده نخواهند بود؟
دقيقاً به همين دليل است كه سرويس امنيت ملى آمريكا، بى‏وقفه در پى آن است كه كدهاى ويژه برنامه‏هاى رمزگذارى شده را در اختيار داشته باشد. حتى براى اين منظور، امنيت ملى به تأسيس شركت‏هاى سازنده دستگاه‏هاى رمزگذارى براى رقابت در اين بازار اقدام كرده است.

هم چنين آژانس براى رسيدن به اهدافش در ارتباط نزديكى با سازندگان‏تلفون‏هاى همراه و ماهواره‏اى قرار مى‏گيرد. روابط امنيت ملى با بخش خصوصى، گاه خيلى گرم و صميمانه است. به عنوان مثال، همگان مى‏دانند كه دفتر مشاوره‏اى بسيارمعروف "Andersen Cosutting" يكى از متحدين خصوصى ويژه آژانس امنيت ملى آمريكا است. اوايل امسال نيز قراردادى بين آژانس و گروه مشاوره‏اى ياد شده  به امضا رسيده‏است كه براساس آن آژانس امنيت ملى در قبال دريافت مشاوره به مدت يك سال، 13/8 ميليون دالر به مشاوران ياد شده مى‏دهد. آژانس امنيت ملى براى فراگير كردن استاندارد رمزگذارى خود در ايالات متحده، به شكلى خستگى‏ناپذير تلاش و مبارزه كرده است و تا اندازه زيادى، مارك زيمر، برنامه‏ ‏نرم ‏افزار معروف PGP را تحت فشار قرار داده است. شايع است كه سرويس‏هاى اطلاعاتى آمريكا با دست‏كارى در اين نرم‏افزار از آن در راه شنود استفاده مى‏كنند.

 

منبع مورد استفاده : سياحت غرب  و سرويسهاي خبري .

 www.esalat.org