دوشنبه، ۱۹ نومبر ۲۰۰۷

گفت و شنود فضل الرحیم رحیم،

با

بصیر حیدر، سینماگر موفق کشور

 
بصـــــیر حـــیدر

 

 

بصیر حیدر، ۴۴ سال قبل از امروز در شهر کابل دیده بدنیا گشوده، بعد از به پایان رسانیدن تحصیل در لیسه نادریه کابل برای کسب تحصیلات عالی عازم اتحاد شوروی گردیده. از اتحاد شوروی با دیپلوم در رشتهء ادبیات لسان روسی و علوم سیاسی به وطن برگشته اما بنا بر وضع نا مساعد سیاسی و امنیتی کشور، راه غربت را به پیش می گیرد. مدتی چندین سال است که با فامیلش در شهر لندن بریتانیا به صفت پناهنده زندگی می کند.

با این هنر پیشه، سینما گر، سناریو نویس و کارگردان موفق کشور گفت و شنود را انجام داده ام که توجه عزیز خوانده را به ان معطوف میدارم.

 - چگونه به هنر سینما رو آوردید؟

- من از دوران جوانی بسیار علاقمند کار در سینما بودم.  اما بنا بر مشکلات در آن زمان نتوانستم به هنر سینما بپر دازم. زمانیکه به لندن آمدم، اساسات هنر تمثیل و سینما را به مصرف شخصی ام فرا گرفتم.

- از اولین کار های سینمایی تان بگویید؟

- اولین کار سینمایی ام فیلمی بود بنام «شتاب و شکست»، که در شهر لندن تهیه شد و نقش مرکزی آنرا خودم به عهده داشتم من در این فیلم با یکی از پیشکسوتان سینمای افغانستان محترم سلام سنگی نقش بازی کرده ام واز تجارب وی استفاده بسیار نموده ام این فلم در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ کار فیلمبرداری آن تمام و آماده نشر شد.

- زمانیکه شما به سینما رو آوردید، ممکن نزد شما رویا های وجود داشت، آیا با نقش آفرینی های تان در این چند سال در سینمای بیرون مرزی کشور ما به آن رویا ها دست یافته اید ؟

- بی تردید هر انسان در زندگی خود رویا های دارد، هنرمند هم رویا های نزد خود دارد و تلاش می کند تا به این رویای خود برسد. آنچه در زمینه برایم ارزش داشت و دارد قضاوت مردم ما در مورد افرینش های هنری ام است. من فکر می کنم بهترین رویای من در زندگی هنری ام ارایه بهترین کار هنری در عرصه سینما است که مورد پسند مردم ما قرار گیرد.

- تا به حال در چند فلم نقش بازی نمود اید؟

- من تا به حال در چندین نمایشنامه تلویزیونی، برنامه های نمایشی که به مناسبت های مختلف در شهر هامبورگ آلمان، برگذار گردیده بود، در فلم شتاب و شکست، در فیلمی بنام برای تو و فیلم پروفیسور نقش بازی نموده ام.

- از کار های که روی دست دارید لطفا بگویید؟

- من قسمت اول فلم کمیدی و انتباهی  «از سلمان تا سلطان» را نوشته، تهیه و نشر نمودم. حالا بالای قسمت دوم این فلم کار جریان دارد و تقربیا آماده نشر است. ضمنا آنچه روی دست دارم فیلمی است بنام «گریه های خنده دار و خنده های گریه دار» که امیدوارم کار آن بدون مشکل به پایان برسد.

- شما در پذیرش نقش سخت گیر هستید و یا هر چه پیش آمد و خوش آمد؟

- برای من خواندن سناریوی فیلم بسیار مهم است. من پیامد های انسانی نهفته در فیلم و مفید بودن فیلم برای وطن و مردم کشورم، از همه جهات نهایت ارزش دارد. پذیرش نقش به شکل کور کورانه در فیلم کار کسانی است که به ظاهر شدن شان در پردهء سینما علاقمند باشند. اما هنر پیشهء آگاه سینما بیشتر ترجیح میدهد در فلمی که نقش بازی می کند این فیلم چی پیام انسانی را ارایه میدارد و نقش او در این فیلم کدام قسمت این پیام را تکمیل میکند.  

- پیام شما برای سینما گران کشور ما چیست؟

- تهیه و نشر فیلم های که واقعیت های عینی جامعه ما را منعکس کند یکی از مسوولیت های اساسی سینماگران کشور ما است. و ضمنا سینما و ارایه های آن زمینه ساز آشنائی مردم ما با روند پیشروندهء دنیا و نجات یخن مردم ما از چنگ تعصب کور باشد. دشواری های جدی در پیش پای سینمای جوان کشور ما وجود دارد که نیاز به پشت کار وقف و تلاش بی پایان و از همه مهم تر صداقت در کار هنر سینما است که می شود در ارج گذاری به کوچکترین و بزرگترین کار هنری امروزهء سینما گران کشور ما زمینه رشد و تعالی هنر سینما در کشور ما گردد.

محترم بصیر حیدر، از شما جهان سپاس که به پرسش هایم پاسخ گفتید.

 

فضل الرحیم رحیم

 

 

 

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org