رفیق غلام نبی

 عزیز خوانندۀ من!

صالحه (رشیدی)

چطور میتوان تلخی و زشتی را از طرف انسان بالای انسان تحمل کرد. باند جنایت کار امین در برابر انسان ‌های روشن ‌فکر و آزادیخواه از وحشی ترین اعمال ناخن کشیدن ها، زنده به گور کردن ها، کور شدن را تنها بالای یک رفیق حزبی امتحان کردند، دید چشمان نبی مهربان را که حق طبیعی‌ اش بود با تکبر و غرور قدرت از وی گرفتند، سال‌ های سال در ظلمت امینیست ها با قوت قلب و احساس عالی وطن‌ دوستی و عشق به مبارزه زیست و با دلیل قوی و ارادۀ قابل درک در عقیده و اندیشهء انقلابی وی خدشه وارد نشده بود. زمانی که ایمان و باورش را در برابر بحران سیاسی و امیدش را به مبارزه میدیدم به خود باورمند میشدم که باید از این مرد فداکار آموخت، با وجود شناخت کمی که از این مرد سر سپرده و با متانت قوی در برابر آرمانهای حزب و وطن، که هنوز خاک گورش نخشکیده، دارم، واقعاً لباس نظامی به قامت زیبایش میزیبید.

در یک تماس تیلفونی از محترم رویگر صاحب از مریضی شدید و فلج شدنش آگاه شدم، مثل خواهر دردمند برایش گریستم، به یادِ روزگاری افتادم که همه عمل‌ کرد هایش سر زبان‌ها بود. از فداکاری، صادقت، گذشت و مهربانی قصه ها و زمزمه هایش به گوش مان میرسید. یگانه نیرویی که مرا وادار ساخت تا نکات چند در رابطه به مرگ تراژید و سهیم شدنم در غم و اندوه این بزرگ مرد حزب با خانواده‌ های شان شوم همان پیوند عمیق فکری است. با وجود نابینایی، چند بار که وی را در خانهء یکی از دوستان دیدم با روحیهء وطن‌ دوستی و عشق به انسان از راه رفته خود پیشیمان و بی باور نبود.

ای کاش همه دوستان و رفقا می توانستیم در زندگی دستش را به عنوان رفقا گرفته شمه ای از غم هایش را کاهش میدادیم. درد! دریغا! حال افسوس میکنم، دیگر دیر شده. نبی با همان قامت رسا در زیر من‌ ها خاک برای همیش خوابید تا دیگر صدای درد انسان را نشنود و برای وطنش نسوزد که چطور ظلم دروازه هایش را باز نموده تا انسان را بنام "دموکراسی" از گلو گرفته خفه سازد. ما واقعاً مردم مرده پرست استیم، همه گریه داریم که نبی عزیز در جمع ما نیست، در روز های که وی بار زندگی تراژید و پر از درد را به تنهایی حمل میکرد و تنها به یک شنونده ضرورت داشت، تنهایی تنها بود و عزیز ترین عزیزان از وی دور بودند و یادی از وی نمی‌ کردند.

همه رفته گان بی برگشت اند، از باز مانده گان یادی کنید و از تجارب شان در زندگی استفاده نمایید، نبی عزیز با همه فهم و دانش با دل پُر از آرمان رفت، به خانوادۀ وی ابراز تسلیت کرده، بهشت برین نصیب اش گردد.

 

خاطرۀ رفیق نبی گرامی باد!

 

 ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹

 

توجه!

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org