یکشنبه، ۲۶  اکتوبر  ۲۰۰۸

مژده جمالزاده،

چون گل زیبایی هنری،

 اجتماع افغانی و کانادایی را طراوت تازه بخشید

امان معاشر

 

 

وانکور یکی از زیبا ترین شهر های دنیا بوده در ولایت براتش کلمبیا کانادا همجوار به ایالت کالفورنیا امریکا قرار دارد. اهالی این شهر را اکثراً مهاجرین تشکیل داده، با کلچر ها و مذاهب مختلف ولی با فضای صمیمیت و فارغ از هرگونه تعصبات ملیتی و مذهبی زنده گی دارند. از زبان اقای راتب رحیمی رئیس انجمن عام المنفعه افغانها مقیم بی بسی شنیدم که درین شهر در حدود ۱۵۰۰۰ افغان همچو اتباع و یا عضوی کامل الحقوق جامعه کانادا زنده گی دارند.

یکی از خوشبخت هموطن هنرمند ما مژده جان جمالزاده طلبه انستیتوت کانسرواتور بی بسی است، که مکتب را درین شهر تمام نموده و شامل انستیتوت دلخواه خود شده است. روزی به نیت شنیدن اواز این هنرمند پُر اوازه و در کنسرتِ به مناسبتِ مبارک داشت از عید سعید فطر در شهر وانکور در رستورانتِ یک خواهرِ فرهنگ دوست وطن خانم (هما) جان، که همیشه در اجرای مراسم ملی و مذهبی و فرهنگی افغانی شرایط را در رستورانت خود اماده میسازد، اشتراک نمودم. داخل رستورانت ازدحام از علاقمندان بود و همه به خصوص جوانان بیصبرانه منتظر اغاز برنامه کنسرتی بودند. حضور کلان سالان و محاسین سفیدان درین کنسرت یک محبت خاص بخشیده بود. یکی از معزیزین محسن ما محترم خارکش صاحب بود که با تحمل رنج از نا راحتی صحی اش عساء بدست تشریف اورده بود از صحبتی چند دقیقه یی با محترم خارکش صاحب دانستم که تفریح روحی اعلاج هر گونه بیماری است.

قسمیکه در سال ۱۹۸۴ در یک کنسرت محصلین فاکولته ادبیات تاجکستان اشتراک داشتم رهبر گروه هنری فضیلت های موسیقی را چنین بیان نموده بود: (میرزا تورسون زاده شاعر معروف تاجکستان مریض و داخل بستر شفاخانه تحت نظر جدی داکتران معالج خود قرار داشت و داکتران مخصوص از ان مواظبت میکردند، از جریان مریضی میرزا تورسون زاده احمد ظاهر خبر شده شعری از افریده های تورسون زاده را (ترا صد بار گفتم که غلامت من همین کافیست) انتخاب و برایش کست انرا میفرستد، قرار اظهار داکتر معالج، میرزا تورسون زاده انرا چند بار شنید و بعد همه داکتران و نرسها را صدا نموده یکجا شنیدند از جای خود برخواست و از شفاخانه بیرون شد، گویا که مریض نبوده باشد. داکتران فضیلت هنر موسیقی را بهترین اعلاج درد ها توصیه نمودند).

امروز هموطنان ما اکثراً به تشویشهای روحی مبتلا اند، بخصوص اهنگهای که نوای وطنی داشته باشد و به دلها بنشیند درمانبخش میباشد. هنرمند جوان مژده جان جمالزاده با اغاز فعالیت هنری خود بخصوص با اهنگ ( شیر بچه ی افغانی) شهرت بسزا نموده، تلویزونها و رادیو ها را در داخل و خارج متوجه خود ساخت. از مژده جان پرسیدم، اشعار و اهنگ را که برایش می سازد؟ گفت (ما دوست فامیلی داریم که در اهنگهای افغانی ام برایم اهنگ میسازد او اقای (ثنا) شاعر خوب شهر وانکور است و در اهنگهای غربی من استادان انستیتوت کانسرواتور بی بسی برایم اهنگ می سازند.). مژده جان راجع به اینکه که انرا درین را تشویق نموده است؟ گفت: (مادر مهربانم مرا درین راه تشویق و همیشه همراه بوده است، این همه کامیابی من ثمره خدمت و یاری مادرم است) من به ارزو های نیک و پیروزی های بیشتر مژده جان و فامیل فرهنگی ان که سبب افتخار و سرور افغانها درین حیات مسافری شده است خدا حافظی نموده و موفقیت انرا به مادر مهربان و فرهنگی وطنپرست ان، خانم نسرین جان ناطق جمالزاده، که یکی از خانمهای فعال انجمن افغانهای مقیم بی بسی است، تبریک گفتم.

 

امان معاشر خبرنگار ازاد

 

 

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org