پنجشنبه، ۱۴ فبروری  ۲۰۰۸

خجسته (صباح)

 در فرهنگ مسیحی روز والنتین نماد عشق است و تقریبا همه آنان كه میانشان رشته های الفت و دوستی برقرار است برای هم هدیه می خرند. جالب اینجاست كه بر اكثر این هدایا كه امروز در شكل ها و قیمت های متفاوت عرضه می شوند رنگ سرخ حكومت می كند و این هدایای سرخ رنگ كه در همه مغازه های شهر یافت می شوند مردمی را كه بی خیال و بی حوصله می گذرند به یاد روزهای عاشقی می اندازند. با این كه تعداد زیادی از جوانان کشورما در این روز برای هم هدیه می فرستند اما كمتر می توان میانشان كسانی را یافت كه از فلسفه وجودی چنین رسمی مطلع باشند. در مورد والنتین روایت های زیاد و متفاوتی هست كه به دو نمونه از انها اشاره می كنیم:

این روز از دوره امپراطوری یونانیان به شهرت رسید. در یونان باستان روز ۱۴ فبروری به روز جونز معروف بود. جونز پادشاه همه بت ها و الهه ها بود. او همچنین به خدای همه الهه ها و زنان و ازدواج ها معروف بود. در روز ۱۵ فبروری نیز جشن lupercalia برگذار می شد، در این روز دختران جوان نام خود را روی كاغذ نوشته در بوطل هایی می گذاشتند و به آب می انداختند، در طرف دیگر رودخانه پسران جوان در انتظار می ایستادند، هر یك بوطل ای را از آب می گرفت و تا شب ۱۵ فبروری را با دختری كه نام او را از آب گرفته بود در جشن شركت می كرد؛ گاهی هم این آشنایی ها به ازدواج می انجامید.

یونان در دوران امپراطوری كلادسیوس روم سراسر آشوب و خون ریزی بود و او همیشه در پیدا كردن سرباز برای اردوی خود مشكل داشت و این كمبود سربازان را ناشی از سستی مردها در ترك عشق خود می دانست، پس همه نامزدی ها و ازدواج ها را لغو اعلام كرد. در این میان والنتین مقدس، كشیش مهربانی كه در روم زندگی می كرد به همراه ماریوس مقدس عزم خود را جزم كردند تا زوج های جوان را به طور سری به عقد هم درآورند. اما پس از با خبر شدن پادشاه از این قضیه برای سر والنتین مقدس جایزه تعیین شد. تا این كه سرانجام او در روز ۱۴ فبروری سال ۲۶۹ میلادی به قتل رسید.

نظرات متفاوتی درباره تاریخچه والنتین وجود دارد. بعضی عقید دارند كه این روز به والنتین مقدس، مربوط می شود. بر طبق افسانه ها والنتین مقدس یك متن خداحافظی هم برای دختر زندان بان كه تنها دوست او بود نوشته و آن را این طور به پایان رسانده است: «از طرف والنتین تو» بر طبق افسانه ای دیگر، والنتین یك كشیش بوده كه در طول امپراطوری كلادیوس در معبد زندگی می كرده است . . . . پاپ جلاسیوس ۱۴ فبروری را به افتخار او روز والنتین نامید. از سال ها قبل روز 14 فبروری كسانی كه یكدیگر را دوست داشته اند برای هم هدایایی ساده ای چون گل می فرستادند. امروز در آمریكا خانم «استرهولند» به خاطر فرستادن اولین كارت های ولنتاین به شهرت رسیده است.

داستان ولنتاین مقدس: والنتین در قرن اول میلادی (بنا به روایاتی قرن سوم) در روم زندگی می كرد. در آن زمان روم تحت سلطه كلادسیوس بود. او یك پادشاه جنجگو بود كه میخواست سربازان برای حضور سپاهش داوطلب شوند ولی مردها نمی خواستند بجنگند، همانطور كه گفته شد والنتین كه در آن زمان یك كشیش بود با او به مبارزه برخاست و وقتی زندانی شد، بسیاری از كسانی كه او آنها را به عقد هم در آورده بود به دیدنش رفتند. آنها گل و نامه های محبت آمیز خود را از دریچه های دیوار به زندان پرتاب می كردند.

یكی از ملاقات كنندگان او دختر زندان بان بود، روزها به دیدارش می آمد و چند ساعتی با هم صحبت می كردند روزی كه قرار بود والنتین كشته شود نامه ای برای تشكر از دوستی و وفاداری اش برای او نوشت كه با جمله «Love from your valentine» خاتمه می یافت. در نقاط مختلف دنیا در این روز مراسم مختلفی برگزار می شود كه از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره كرد:

_ در انگلستان كودكان به شیوه بزرگسالان لباس می پوشیدند و می خواندند: صبحت بخیر، والنتین

قفل هایت را مثل قفل های من باز كندو تا و سومی بعد از آن صبحت بخیر والنتین

_ در ویلز در روز ۱۴ فبروری مردم به هم قاشق های چوبی هدیه می كنند كه روی آنها را با قلب و كلید تزیین كرده اند این اشیای تزئینی به این معناست كه «عشق من، تو قفل قلب مرا باز كردی».

در قرون گذشته در این روز مردی كه دختری را دوست داشته برایش لباس هدیه می فرستاده اگر دختر هدیه را می پذیرفته به معنای پذیرفتن خواستگاری او بوده است.

_ بعضی مردم عقیده دارند اگر در روز والنتین یك سینه سرخ بالای سر دختری پرواز كند به معنی این است كه او با یك دریانورد ازدواج خواهد كرد. اگر یك گنجشك ببیند یعنی شوهرش فقیر ولی بسیار خوش اخلاق است و اگر یك کبوتر ببیند به معنای ازدواج با یك مرد میلیونر خواهد بود.

افسانه دیگری می گوید اگر یك دختر یك سیب را از دم گرفته بچرخاند و در همین حال نام پنج پسر مورد علاقه اش را به زبان بیاورد با پسری ازدواج خواهد كرد كه در زمان ایستادن سیب نامش در زبان او بوده است و اگر همین سیب را از وسط به دو نیم كند تعداد تخم های سیب تعداد فرزندان او خواهد بود.

و روایتی دیگر چنین می گوید:

روز «تجلیل از عشق» یا Valentine's Day در بسیاری از کشورهای عمدتا مسیحی جهان جشن گرفته می شود. نام این روز از نام والنتین قدیس گرفته شده است. او کشیشی بود که در سده سوم میلادی می زیست، زمانی که گرویدن به دین مسیحیت در روم باستان غیر قانونی بود. سن والنتین چند صد مسیحی را از شهر روم فراری می دهد تا مجازات نشوند و به دست سربازان رومی نیفتند. اما سربازان آنها را دستگیر می کنند و سن والنتین را شکنجه می دهند و گفته می شود که در روز چهاردهم فبروری سال ۲۶۹ میلادی در اطراف شهر روم سرش را می برند. بعدها کلیسایی به نام او بنا می شود و سن والنتین را قدیس می خوانند. همزمانی مرگ او با جشن زوج یابی در روم باستان که به لاپرکالیا معروف بود باعث می شود که از آن پس روز چهاردهم فوریه را روز تجلیل از عشق بخوانند.

یکی از سنت های گذشته در روز والنتین این بود که کودکان اول صبح خانه به خانه می رفتند و می خواندند "صبح به خیر،والنتین!" و امیدوار بودند که در عوض کیک،میوه یا حتی پول بگیرند. یکی دیگر از این سنت ها این بودکه گیاه را زیر بالشت کسی می گذاشتند. سنت دیگر این بود که اولین کسی را در خیابان می دیدند ممکن بود همسر یا شوهر آینده آن ها باشد. معروف است کق همسر ساموئل پیپس (نویسنده قرن هقدهمی انگلستان) در روز والنتین چشمانش را با دست می پوشاند تا نقاشانی که در آن موقع مشغول تریین خانهء او بودند او را نبینند. چون می تر سید با یکی از آن نقاشان ازدواج کند.

با تمام صحبت هایی که در رابطه با روز والنتین میشه، باید پرسید والنتین قدیس کیست؟؟؟ او چه کسی بود و چطور به مقام قداست رسید؟؟؟ باید گفت والنتین دو نفر بودند. دو والنتین وجود داشت. هر دو سر نوشتی یکسان داشتند و به مقام قداست رسیدند. نفر اول کشیشی رومی بود که مسیحیانی را که زندانی رومی ها بودند و شکنجه می شدند دلداری می داد و بعد خود مسیحی شد. می گویند معجزه اش آن بود که بینایی دختر زندان بان رومی را به او بازگرداند. علی رغم این عمل نیک در حدود سال ۲۷۰ بعد از میلاد، اورا آن قدر زدند تا از دنیا رفت. نفر دوم اسقف ترنی بود (ایتالیا) که به خاطر عقاید دینی اش کشته شد.

روز چهاردهم را روز قدیسان می نامند.

یادداشت از زن و زندگی .

 

 

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

 

www.esalat.org