با درود خدمت وزیر خارجه ‌ی افغانستان آقای صلاح ‌الدین ربانی!

دوست دارم پاسخ پیونگ یانگ را با یک ضرب ‌المثل کوریایی (کوریای شمالی) آغاز کنم. ما در کشور خود یک ضرب ‌المثل داریم که «روباه نقاب شیر را می پوشد اما شیر نقاب روباه را نمی‌ پوشد». ممکن این ضرب‌ المثل در کشور شما معنایی نداشته باشد اما در کشور ما معنای بسیاری دارد.

جلالتمآب آقای ربانی! پیام شما به پیونگ یانگ رسید. من حرف خاصی ندارم برای شما بگویم جز چند اشاره‌ی کوچک به کارها و مشکلات بسیار ساده در کشور عزیزتان افغانستان.

آقای ربانی همین دیروز یا پریروز بود که وزیر اقتصاد مملکت ‌تان آمار فقر و بیکاری را ارایه کرد و گفت ما این آمار را از روی تحقیقاتی که سازمان ملل انجام داده، گرفته‌ایم. من کاری به تعهد حکومت‌مردان شما نسبت به جامعه و مردم افغانستان ندارم، اما اگر در کشور ما، وزارت اقتصاد ما آمار فقر و بیکاری را به‌صورت بسیار دقیقش تهیه نتواند، وزیر اقتصاد را اعدام می‌کنند. نه به این دلیل که وزیر اقتصاد در برابر حکومت مقاومت نمی‌تواند، بلکه به این دلیل که از پس تهیه‌ی آمار فقر و بیکاری بیرون نیامده.

آقای ربانی! در بیانیه‌ی خویش گفته بودید که جمهوری اسلامی افغانستان طرفدار جهان بدون خشونت است. می‌خواهم این سخنت را قبول کنم، اما وقتی می ‌بینم نمی‌توانی به تنهایی از خانه تا وزارت خارجه بیایی و همیشه برای آمدن و رفتنت یک لشکر مسلح را با خود می ‌گردانی، نمی‌توانم قبول کنم. از این‌ که نمی‌توانم سخنت را قبول کنم، شرمنده یا متاسف نیستم، چون آن ‌که باید شرمنده یا متاسف باشد، ما نیستیم، کسانی دیگر است.

آقای ربانی! همین چند هفته قبل، همسایه‌ ی‌ تان مهاجرین شما را مثل داعش در قفس انداخت، دهها جرم را به آن‌ها حواله کرد، بفرمایید شما از کجای کار قیچی کردید؟ نمیدانم وقتی جمهوری اسلامی ایران مردمت را برای جنگ با داعش و عربستان در سوریه می ‌فرستد، شما چه‌ قدر در فکر جهان بدون خشونت ‌اید. حدس میزنم حق نداری در این مورد فکر کنی!

جلالتمآب وزیر صاحب خارجه‌ ی افغانستان! حتماً خبر داری که تمام دنیا ما را تحریم کرده، اما ما هنوز زنده ‌ایم و خدا ریا نکند عنقریب به پیشرفته‌ ترین سلاح اتمی هم دست پیدا می ‌کنیم. میشود بگویید اگر بر فرض محال، امریکا و پاکستان شما را تحریم کنند، چه روزگاری ممکن بر کشور عزیزتان بیاید؟

آقای صلاح‌الدین خان! دولت شما توافق ‌نامه ‌های شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین‌المللی انرژی اتمی را مو به‌ مو رعایت و اجرا می ‌کند. اما تمام گروههای تروریستی منطقه در کشور شما مصروف ارایه‌ ی خدمات خونین‌ اند و کمتر روزی را در افغانستان میتوان یافت که حداقل یک انتحار یا انفجار نشده باشد و در آن مردم کشته نشده باشند. با این‌ حساب، من واقعاً نمیدانم منظور شما از جهان بدون خشونت چیست؟

آقای ربانی! پیشنهاد می ‌کنم به جای این‌ که برای جهان عاری از خشونت کار کنی، تلاش کن دماغ‌های آسمان‌ خراش غنی و عبدالله را یک کمی تعدیل کنی. آن‌ها حتا در روز استقلال کشورتان پرچم مخالفت‌های خویش را بالا گرفته بودند. فکر می ‌کنم پیش از آن‌ که سلاح اتمی کوریای شمالی شما را تهدید کند، شما خودتان علیه خودتان تهدید هستید.

جلالتمآب بزگوار! یکی از شاگردان صنف پنج ما که کارخانگی ‌اش بررسی سایت وزارت خارجه‌ ی افغانستان بود، می ‌گوید که چند بخش در سایت وزارت امور خارجه‌ ی افغانستان، چهارده سال است که زیر کار است و هیچ معلوماتی در آن درج نیست. ما وقت نداریم، خودت چک کن ببین این شاگرد ما راست می‌گوید یا نه. اگر راست نگفته بود، لطفاً اطلاع دهید که ما آن را اعدام کنیم. ما دوست نداریم فرزندان کوریا دروغ‌ گو بزرگ شوند.

وزیر صاحب گران‌ قدر! می‌دانم به ریش ما می‌ خندید که دموکراسی نداریم و خوشحال‌ اید که صاحب دموکراسی شده‌ اید. امیدوارم این ریشخندی شما در انتخابات آینده، جلو گوسفندها را بگیرد تا دموکراسی‌ تان یک کمی واقعی به نظر بیاید.

ببخشید که زیاد وقت ندارم. در پایان یک ضرب ‌المثل دیگر از کشور عزیزتان افغانستان بگویم. در کشور شما ضرب ‌المثل است که «کور خود و بینای مردم». ضرب‌ المثل وزین و پرمعنایی است. آن را جدی بگیرید، میزان نگرانی‌ تان بابت سلاح اتمی ما کاهش پیدا می‌ کند.

با احترام،

جیم وونگ ‌وا، مامور بست سیزده‌ ی وزارت امور خارجه‌ ی کوریای شمالی!

 

* منبع: سایت اطلاعات روز

 

 

اعلامیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه

 در پیوند به آزمایش های هسته یی کوریای شمالی

 

29 سنبله 1395

جمهوری اسلامی افغانستان آزمایش های اخیر هسته یی کوریای شمالی را که بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد به تاریخ 9 سپتامبر 2016 انجام گرفته است محکوم نموده، بر این باور است که این گونه اقدامات باعث بروز تنش های بین المللی و رقابت های غیر سالم تسلیحاتی خواهد گردید.

جمهوری اسلامی افغانستان منحیث یک اصل، خواهان یک جهان و منطقه عاری از هر نوع اسلحه کشتار جمعی بوده و یک بار دیگر اعلام میدارد که مخالف گسترش سلاح های کشتار جمعی می باشد. بنابر این، از کوریای شمالی می خواهد تا این نوع آزمایش ها را متوقف ساخته و با درنظرداشت قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنان رعایت قوانین بین المللی آژانس انرژی اتومی در قسمت جلوگیری از گسترش سلاح های کشتار جمعی از طریق مسالمت آمیز با جامعه بین المللی همکاری نماید.

جمهوری اسلامی افغانستان بر موقف همیشگی خویش مبنی بر حل منازعات منطقه یی و بین المللی از طریق مذاکرات و گفتگوهای مسالمت آمیز دیپلماتیک تأکید نموده، امیدوار است تا کوریای شمالی به جای مبادرت به چنین آزمایش ها، همکاری مؤثرتری را از راه مذاکرات سازنده بین المللی، دنبال نماید.

 

 

 

 

 

توجه:

کاپی و نقل مطالب از «اصالت» صرف با ذکر منبع و نام «اصالت» مجاز است

کلیه ی حقوق بر اساس قوانین کپی رایت محفوظ و متعلق به «اصالت» می باشد

Copyright©2006Esalat

 

www.esalat.org