یکشنبه، ۲۸ اکتوبر ۲۰۰۷
 
09:13:18

تابلوی " شام آخر" داوينچی
 با وضوح بسيار بالا در اينترنت در
دسترس است

از روز شنبه ديگر براي تماشاي شاهكار نقاشي لئوناردو داوينچي تحت عنوان " شام آخر" ، نيازي نيست حتماً به شهر ميلان در ایتالیا  سفر كرد زيرا اكنون برخورداري از يك ارتباط اينترنتي براي اين كار كفايت مي ‌كند.


به گزارش خبرگزاري آسوشيتد پرس از ميلان، اين
تصویر با ۱۶ ملیارد پیکسل، ۱۶۰۰ برابر واضح تر از تصاويري است كه با يك دوربين ديجيتالي ده ميليون پيكسلي معمولي مي ‌توان به دست آورد.

اين وضوح بسيار بالا به كارشناسان امكان مي ‌دهد جزيياتي از اين نقاشي ديواری مربوط به قرن ۱۵ میلادی را بررسی کنند كه در هيچ شرايط ديگري نمي ‌توانستند، از جمله آثاري از نقاشي ‌هايي كه لئوناردو قبل از شروع نقاشي برجاي گذاشته است.

به گفته "آلبرتو آرتيولي" سرپرست هنري اين نقاشي ديواري، اين وضوح فوق‌العاده تصوير اينترنتي به بازديدكنندگان امكان مي‌دهد جزييات نقاشي را به نحوي مشاهده كنند كه گويي در چند سانتي ‌متري اين اثر هستند در حالي كه در تصاوير معمولي، وقتي تمركز بيش از حد زياد شود، تصوير تار مي‌شود.

وی گفت مي ‌توان مشاهده كرد كه لئوناردو چگونه فنجانها را شفاف كرده است در حالي كه در حالت عادي هرگز نمي‌توان چنيني چيزي را ديد. در ضمن تماشاگر اين تصوير دقيق اينترنتي مي ‌تواند به چشم ببيند كه روند افت كيفي اين نقاشي ديواري در چه وضعيتي است.

اين تصوير اينترنتي به دقت نشان مي‌دهد كه اين شاهكار هنري در سال ۲۰۰۷ چه کیفیتی داشته كه اين امر براي كارشناسان تاريخ‌هنر در آينده بسيار ارزشمند خواهد بود.

نقاشي شام آخر در كليساي "سانتاماريا دله‌گراتسي" ميلان در تلاشي بسيار گسترده و دشوار در چارچوب پروژه‌اي که سال ۱۹۹۹ خاتمه یافت، ترميم و بازسازي شد. هدف از اجراي اين پروژه، برطرف كردن آسيب‌هايي بود كه ظرف پنجصد سال به آن وارد شده بود.

لئوناردو داوينچي، "شام آخر" را خشك نقاشي كرد به همين دليل اين نقاشي شكننده ‌تر و ظريف تر و امكان فرسوده شدن آن بيشتر از نقاشي‌هاي ديواري به سبك فرسكو است.

اين نقاشي بارها بمباران شده، ناپلئون كليساي آن را به اصطبل تبديل كرده و تحت عمليات بازسازي و ترميمي قرارگرفته كه در برخي نقاط، كار اصلي نقاش را پوشانده است.

اكنون بخاطر حفاظت از اين اثر هنري، بازديد از آن محدود شده است. هر ۱۵ دقیقه، به ۲۵ نفر اجازه تماشاي آن داده مي ‌شود كه اين تعداد در سال به ۳۲۰ هزارنفر مي ‌رسد در حالي كه متقاضيان سه يا چهار برابر اين تعداد هستند. بازديد كنندگان بايد براي كاستن ارتباط اثر با گرد و خاك و آلاينده‌هاي ديگر، بايد قبل از بازديد، از يك سيستم فيلتر عبور كنند.

علاقه ‌مندان مي ‌توانند براي تماشای اين اثرهنري روی این تصویر کلیک نمایند :

   

    پیوند مرتبط : http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2007/10/071028_me_digital_davinci.shtml

 

 

www.esalat.org